HAKKIMIZDA

Üç kardeş ile 1985 yılında 80 m2 büyüklüğünde bir dükkanda başlayan lokantacılık maceramıza, bugün 8.000 m2 kapalı alanda günde yaklaşık 80.000 kişiye yemek üreten bir kurum olarak, her geçen gün sistemimize kazandırdığımız yeni kurum ve kuruluşlarla sürekli büyüme ile devam etmekteyiz.

Erdoğan Yemek olarak ; koşulsuz ve sürdürülebilir %100 müşteri memnuniyeti temel prensiplerimizden en önemlisidir. Her sektör için %100 müşteri memnuniyetinin en ön planda olduğuaşikardır. Müşteri memnuniyetinin sağlanması için iç müşteri dediğimiz çalışanlarımızın memnuniyetini hiçbir zaman gözardı edemeyiz. Sizlere sunduğumuz yemek seçenekleri ile çalışanlarınıza günlük kalori ihtiyaçlarını karşılayacak, kaliteli- lezzetli ve sıcak yemekleri sunmak onların memnuniyetine, dolayısıyla müşterilerinizin memnuniyetine değer katacaktır.

Üretim

8.000 m2 kapalı modern teknoloji ile kurulmuş üretim tesisimizde, 40 yıllık sektör tecrübesi ve deneyimli uzman kadromuzla toplu yemek ihtiyaçlarınızı.
> Yerinde üretim
> Taşıma sistemi
ile karşılamaktayız.

Yaklaşık 500 eğitimli personelimizle sizlere en iyi hizmeti, en uygun şartlarda sunmak için sürekli AR-GE çalışmalarına devam etmekteyiz.

Sertifikalarımız

ISO 22001
ISO 14001
ISO 9001
HALAL Sertifikası